| Hrek : Megfejtettk a chilei gyerekmmik titkait |
Megfejtettk a chilei gyerekmmik titkait
2005.11.30. 23:04
gy tnik, egy chilei rgsz megfejtette az egyiptomi mmikat tbb ezer vvel megelz Chinchorro- gyerekmmik rejtlyt. Az j teria szerint a gyakori gyerekhalandsgot, amelyet a Chile szaki rszre jellemz arznos vz okozhatott, a Chinchorro trzs tagjai minden bizonnyal ritulis mumifikls rvn prbltk meg elviselhetbb tenni.
Ha mmirl van sz, ktsgkvl mindenkinek Egyiptom jut eszbe elszr; kevesen tudjk, hogy nem az egyiptomiak voltak az elsk, akik halottaikat bebalzsamoztk s mumifikltk. A Chile szaki rszn meghzd Atacama-sivatag laki ugyanis legalbb 3000 ezer vvel korbban mr ismertk, st gyakran alkalmaztk is a mumifikls egy specilis vltozatt. Mg Egyiptomban hozzvetleg 5000 vvel ezelttrl ismert a legkorbbi mmia, addig a chilei sivatagban l Chinchorro trzs mr 8000 vvel ezeltt is alkalmazta a halottak konzervlsnak klnleges eljrst.
Ami pedig mg inkbb klnlegess teszi a chilei trzs szoksait, az nem ms, mint meglep demokratizmusuk: az egyiptomiakkal ellenttben ugyanis az Atacama-sivatag egykori laki nem csak uralkodjukat, trzsi vezetjket vagy az elit valamely tagjt mumifikltk, hanem trsadalmi helyzetre tekintet nlkl mindenkit. Radsul a legkorbbi mmik, amelybl tbb szzat fedeztek fel mr eddig is, gyerekmmik. Kutatk sokig nem rtettk, hogy a vilg legkorbbi mmii mirt ppen gyerekmmik, de gy tnik, hogy a chilei Tarpacana Egyetem egyik rgsze – egy szerencss vletlennek is ksznheten – most rjtt a titok nyitjra.
Arzn, lom s gyerekhalandsg
A Reuters hrgynksgnek nyilatkozva Bernardo Arriaza elmondta, hogy nem a laboratriumban, nem is kutats kzben jtt r a gyerekmmik rejtlyre, hanem htkznapi jsgolvass kzben. „ppen egy chilei napilapot olvastam, amelyben az arznnal s lommal szennyezett forrsok problmjrl volt sz. Megemltettk mellkesen azt is, hogy az arznos vz sokszor vezet vetlshez. Ez a flmondat vezetett r a gyerekmmik rejtlynek megoldsra” – nyilatkozta Arriaza.
A rgsz szerint ugyanis a mmik lelhelyre, az Atacama sivatag vzben nem ppen gazdag terletre, 8000 vvel ezeltt is jellemz volt, hogy az a kevs letet jelent vz, amely segtsgvel mg ppen letben tudtak maradni a Chinchorro trzs tagjai, arznnal szennyezett volt. Az arznos vz minden bizonnyal akkoriban is hozzjrult a korai szlsekhez, a spontn vetlsekhez s a gyakori gyerekhallhoz. A trzs tagjai valsznleg gyerekeik elvesztse felett rzett fjdalmaikat prbltk meg egy ritulis szertarts rvn enyhteni – ez lehet az oka annak, hogy az els mmik elssorban gyerekmmik voltak.
Primitv trzs fejlett mumifiklsi eljrssal
Ksbb aztn a gyerekeken „kiprblt” mdszert minden halottnl alkalmaztk s egszen Kr.e. 2000-ig bezrlag, ha nem is mindenkit, de igen sok tagjt a Chinchorro trzsnek mumifikltk. A demokratikus eljrs mr nmagban is meglep, s br az arznos vz okozta gyerekhalandsg valban magyarzatul szolglhat arra, hogy a vilg jelenleg ismert legkorbbi mmii mirt is gyerekmmik, egy nem kevsb izgalmas krds tovbbra is nyitva maradt. Nevezetesen az, hogyan lehet, hogy egy vadszatbl s leginkbb halszatbl l trzs a mumifikls igen bonyolult eljrst szinte a kezdetektl fogva igen magas szinten mvelte?
A rgszeti leletek tansga szerint ugyanis a Chinchorro trzs nem tartott hzillatokat, nem ismerte az agyagednyeket s a fmszerszmokat, nem termelt nvnyeket, tagjai elssorban halszatbl ltek. A sivatag peremvidkt tszel kis patakok gy tnik gazdag forrsul szolglhattak, mivel kutatk szerint tpllkuk kilencven szzalkt a halak tettk ki. Maga a trzs ugyanakkor rejtlyes mdon mgsem a vz kzelben telepedett le, hanem az embertelen krlmnyeket „biztost” sivatag bels rszeiben.
Fekete s vrs mmik
Az vezredek folyamn radsul egyre kifinomultabb mdszereket alkalmaztak a mumifiklsnl. Az els idszakban jellemz mdon tnylegesen darabjaira szedtk a halottat, megtiszttottk a bels rszektl, majd jbl „sszeraktk”. Gyakran mg a brtl is megfosztottk a holttestet, hogy aztn agyaggal bekenve s kiszrtva konzervljk. Ezt kveten csavartk lepelbe, vgl pedig mg vastag hamurteggel s barnakvel is bekentk. Ez utbbiaknak ksznhet, hogy a Kr.e 5000 s 3000 kztti idszakbl szrmaz mmk java rsze fekete.
Kr.e. 2500 s 2000 kztt aztn megvltozott a mumifiklsi eljrs: immr nem szedtk darabjaira a holttestet, inkbb felvgtk, hogy a bels rszeket eltvoltsk, s nem volt jellemz a brrteg eltvoltsa sem. A mmia teste ekkor mr nem fekete, hanem vrsre festett, innen az elnevezse is: vrs mmia. Amilyen rejtlyes mdon tntek fel 8000 vvel ezeltt a Chinchorro trzs mmii, legalbb ugyanolyan rejtly, hogy mirt is hagytak fel a gyakorlattal Kr.e. 2000 krl. Magyarzat egyelre erre sincsen, csak annyi biztos, hogy a trzs tagjai j 4000 vvel ezeltt egyszer csak minden tovbbi konzervlsi eljrs nlkl kezdtk eltemetni halottaikat.
Az Atacama-sivatag
Nemrgiben a Chile szaki rszn, a tengerparttal prhuzamosan meghzd sivatagban a NASA ltal a Marson is hasznlt klnleges gpek rvn prbltk felfedezni az let jelt, a kutats azonban bizonyos rtelemben sikertelen volt: a sivatag ugyanis olyannyira szraz, hogy semmilyen letjelre nem bukkantak.
A klimatolgusok ltal csak abszolt sivatagnak nevezett Atacama-sivatagban egyltaln nem esik az es. A sivatagot az cen fell s a szrazfld fell is magas hegyek zrjk krbe, ezeken a hegyeken pedig a felhk nem tudnak tkelni. Az emberlakta terletek nhny ozisra s tengerpart kzeli teleplsre koncentrldnak.
Ami nem kedvez az letnek, az azonban elnys lehet a halottaknak: a nedvessgmentes krlmnyek ugyanis megakadlyozzk, hogy a holttestek elbomoljanak. A sivatagi szrazsg kifejezetten j konzervlnak szmtott, gy a Chinchorro-csodnak tulajdonkppen a termszet is rsze.
| |