| Hrek : Megtenni,amikor nem akarjuk? |
Megtenni,amikor nem akarjuk?
2005.11.26. 13:14
Voltl mr gy, hogy inkbb lefekdtl a proddal, hogy kedvre tegyl, de te nem igazn akartad? Majdnem minden egyes a szexulis szoksokat vizsgl felmrs kitr erre a krdsre is, s a megkrdezetteknek legalbb fele nyilatkozik gy ltalban, hogy bizony elfordul, hogy a bke kedvrt "megteszi".
Vajon mirt van az, hogy intelligens, okos nk nem mondanak nemet, ha egyszer k nem reznek kedvet? Lehet hogy erszakon alapul a kapcsolatuk, vagy tbbrl van sz ennl?
Mirt utastana el brki is egy olyan dolgot, amelyrl mr tudomnyosan is bebizonytottk, hogy egszsgesebbek lesznk tle, hogy oldja a stresszt s flelmet, hogy tbb mint 100 kalrit is elgetnk ltal egy ra alatt, s hogy olyan kmiai anyagokat szabadt fel az agyban, amelyek ers ktdst eredmnyeznek a felek kztt?
rvnyes okok a visszautastsra. Sok van. Tl fradtak, tl depresszisak, stresszesek, rzelmileg sszetrtek vagyunk, vagy elegnk van a prunkbl valami miatt. De, mg ha nem akarjuk tverni a prunkat, akkor sincs meg mindig a magabiztossgunk arra, hogy nemet mondjunk neki, s sokszor nem olyan knny, mint tnik.
A prkapcsolat korai fzisban a vilg a partnernk krl forog. Lapvet szksgleteink, mint az evs, alvs, id s pnz nem rdekelnek. De amint a kapcsolat megllapodik, a fontossgi sorrend megvltozik. Az id elrehaladtval a csaldiassg unalmass teszi, elveszi a szikrads lt a kapcsolatnak. A realits elkerlhetetlenl arcul csap, a munkahelyi sikertelensgtl val flelem formjban, vagy a gyerekek rkezsvel.
Hnyan voltunk mr gy, hogy annyira "kibelezett" a munkahelynk, hogy hazarve csak a stressz munklt mr bennnk, s egyszeren nem reztk gy, hogy most szeretkezni akarnnk. "A frjem viszont mindig akarta volna", meslte egy felmrsben szerepl hlgy, "nekem viszont elegem volt mr abbl, hogy mindig nemet kell mondjak". gy aztn egyszeren csak megadta magt, hogy boldogg tegye frjt. Hamarosan azonban egyre srbben utastotta el, s kihasznltnak rezte magt. Amikor bartnje rdekldni kezdett frje irnt, akkor mg nagyobb nehezre esett nemet mondani az elvesztse miatti flelmben. Vgl megadta magt a sorsnak: "nem lehet arra a flelembe alapozva lni egy kapcsolatban, hogy ha nem teszem meg, akkor mi lesz". "Egyszeren elengedtem magam s ezt a flelmet, s mindig megmondtam, mit akarok, s mit nem akarok." Kapcsolatuk ettl fogva sokkal egszsgesebb lett, s sokkal szintbb.
Nha egyszeren az adok-kapok dologrl van sz. nem rzi gy, hogy krljrn a plzt velnk egyetlen ruhadarab miatt, de megteszi, rtnk. Cserbe nha mi is belevetjk magunkat a szenvedllyel teli jszakba, rte. A kapcsolat gy mkdik. De folyamatosan masszrozni partnernk egjt azzal, hogy mindig igent mondunk, csak retlensgt ersti. Ha az elutastsrl val flelem olyan kzel van a felsznhez, vagy ha az nbizalmunk teljes egszben fgg attl, hogy elfogad-e a partnernk, akkor a problma nem a szex-szel van.
Ha megvan a magabiztossgunk, hogy nemet mondjunk, ennl felszabadtbb rzs nincs is, mindkettnket belertve, fellltja a hatrokat, s kihangslyozza az egyms irnt rzett tiszteletet. Amikor nyoms alatt bocstkozunk szexbe brmilyen jelleg fenyegets miatt, akkor viszont mindig nemet kell mondanunk. Legyen ez lelki, fizikai, szbeli terror, ami thgja a hatrokat. Ilyenkor azonnal tvoznunk kell!
| |